September 13th, 2019
Czynnikiem związanym bezpośrednio z ciężarem bloków ściennych jest rodzaj materiału stosowany do ich produkcji. Najczęściej stosowanym materiałem do produkcji dużych bloków ściennych są różnego rodzaju betony lekkie o kruszywie porowatym naturalnym lub sztucznym, jak żużlobeton, gruzobeton, beton pumeksowy, keramzytowy, gazobeton itp. Wartość ekonomiczna ściany wielkoblokowej jest tym większa, im mniej zużywa ona materiału na 1 m2 swej powierzchni. W naszych warunkach klima tycznych przy ciężarze objętościowym betonu w stanie powietrznosuchym w granicach ok. 1700+1800 kG/ma wymagana jest grubość bloku ok. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 13th, 2019
W przypadku będących w dyspozycji kruszyw cięższych, jak gruz ceglany, wapienie itp., można osiągnąć polepszenie wartości termicznych ściany oraz zmniejszenie ciężaru bloków, przez przejście z bloków pełnych na bloki z pustkami o kształcie szczelinowym lub innym, podobnie jak to ma miejsce w małowymiarowych pustakach ściennych. Takie rozwiązanie komplikuje jednak konstrukcję i technologię wykonania bloków. Nie ma jeszcze, jak dotychczas, potwierdzonych naukowo lub praktycznie ustaleń, przy jakim ciężarze objętościowym betonu celowe jest przejście z konstrukcji bloków pełnych na bloki drążone. W Związku Radzieckim uważa się, że ta granica znajduje się w pobliżu 1500 kG/m3. Dalszym ważnym czynnikiem mającym poważny wpływ na kształtowanie się kosztu budowy ścian wielkoblokowych, co szczególnie powinien mieć na uwadze projektant, jest liczba typów bloków stosowanych w danym obiekcie. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 13th, 2019
Uwagi ogólne. Praktyka stosowania konstrukcji ścian z wielkich bloków betonowych w budownictwie mieszkaniowym i ogólnym wykazała ekonomiczność tego rodzaju rozwiązań w porównaniu ze ścianami murowanymi z drobnowymiarowych elementów ściennych. Wprawdzie kwestionowana jest niekiedy opłacalność stosowania tego rodzaju konstrukcji, to jednak, jak wykazały dotychczasowe prace doświadczalne, celowość stosowania budownictwa wielkoblokowego zależy w dużym stopniu od właściwych rozwiązań konstrukcyjnych oraz od zapewnienia właściwego poziomu organizacji i mechanizacji czynności produkcyjnych zarówno w wytwórni prefabrykatów, jak i na placu budowy. Zakres spełnienia tych warunków określany jest powszechnie jako stopień uprzemysłowienia budownictwa. Stopień uprzemysłowienia budownictwa i jego wpływ na koszty budowy zależy od wielu czynników, a przede wszystkim od technicznego poziomu i zdolności wytwórczych przemysłu maszynowego, od stanu dróg, doświadczenia organizacyjnego, prawidłowości przebiegu dostaw, powtarzalności typowych elementów itp. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 13th, 2019
Odpowiednio do wielkości bloków i do zamierzonego efektu wyglądu zewnętrznego ścian montowanych z bloków z gotową fakturą zewnętrzną, stosowane są różne sposoby podziału ścian z dużych bloków. Przy małym i średnim ciężarze bloków bez faktury zewnętrznej stosowany jest najczęściej wielowarstwowy podział ścian wielkoblokowych (pięcio cztero lub trzywarstwowy). Czterowarstwowy podział ścian zewnętrznych z dużych bloków z gotową fakturą 44 stosowany jest w przypadku posiadania na budowie żurawia o udźwigu do 1,5 T. Podziały wielowarstwowe charakteryzują się dużą liczbą typów elementów i mogą być zalecane tylko w przypadku stosowania lekkich podnośników. Z chwilą wprowadzenia średnich żurawi wieżowych o udźwigu roboczym 2,573,0 T zaczęto stosować ekonomiczniejsze w porównaniu z wielowarstwowymi podziały dwu i jednowarstwowe. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 13th, 2019
Przy podziale dwuwarstwowym liczba typów bloków ściennych jest prawie dwukrotnie mniejsza niż przy podziale czterowarstwowym. Zmniejsza się przy tym również i ogólna liczba bloków, co wpływa na lepsze wykorzystanie żurawi montażowych i skrócenie okresu montażu budynku. Doświadczenia wykazały, że również i pracochłonność samego montażu oraz wykończenie ścian (węzły, spoinowanie itp.) przy podziale dwuwarstwowym zmniejszają się do ok. 700/0 pracochłonności jaka występuje przy podziale czterowarstwowym. Podział dwuwarstwowy wymaga jednak żurawi o udźwigu ok. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 13th, 2019
Z punktu widzenia rodzaju ściany montowanej z dużych bloków dzielimy je następująco: a) bloki ścian piwnicznych, b) bloki ścian zewnętrznych, d) bloki z przewodami dymowymi. W zależności od sposobu podziału ściany występuje w niej mniej lub więcej bloków następujących rodzajów: a) bloki zasadnicze, b) bloki uzupełniające, c) bloki specjalne, d) bloki (belki) wieńczące. Do bloków zasadniczych zaliczamy te wszystkie bloki, które mają jednakową wysokość i grubość, a szerokość ich jest wielokrotnością przyjętego modułu dla danego budynku lub grupy budynków o ścianach z dużych bloków. Bloki uzupełniające są to bloki o tej same wysokości i grubości co bloku zasadniczego, a szerokość ich jest wielokrotnością modułu plus różnica wynikająca z wymiaru modułu i grubości ściany szczytowej lub wewnętrznej. Bloki specjalnen są to bloki z przewodami dymowymi, bloki z węzłami instalacji wodociągowokanalizacyjnej, obramienia okienne i drzwiowe itp. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 13th, 2019
Przepisy normują ciśnienie wypływowe, jak następuje: dla wylotów wodociągowych nad zlewem, zmywakiem, umywalką, wanną z piecem gazowym, przy ustępie, pisuarze, bidecie, natrysku, poidełku, korycie pralni domowej i polewaczce domowej – oraz nad wanną z piecem węglowym lub z centralnym zaopatrzeniem w ciepłą wodę, dużym zlewem lub zlewozmywakiem (restauracyjnym) i pisuarem korytkowym – wymagane jest ciśnienie 0,2–:–0,5 at (2-5 m H20); dla płuczek ciśnieniowych 1–:–1,2 at (10-12 m H20) lub więcej, dla polewaczek zewnętrznych ciśnienie uwarunkowane jest wymaganym zasięgiem strumienia wody. Niektóre przybory specjalne wymagają znacznie większego ciśnienia. Wysokość ciśnienia w sieci w zakładach przemysłowych, leczniczych i in. zależna jest od warunków technologicznych. Tak np. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 13th, 2019
Comments Off
September 13th, 2019
POŁĄCZENIA DOMOWE Włączenie wewnętrznej instalacji do sieci ulicznej następuje przez połączenie z ulicznym przewodem roboczym wodociągowym (połączenie domowe). Przewód połączenia domowego (urządzeń wodociągowych) układa się zasadniczo prostopadle do ściany budynku ze spadkiem ok. 3%0 w kierunku zewnętrznej sieci ulicznej, dla umożliwienia jego opróżnienia z wody lub odpowietrzenia. Połączenie domowe wykonuje się z rur żeliwnych kielichowych, może być również wykonane z rur stalowych przy średnicy przewodu poniżej 50 mm. W tych przypadkach należy przewody- zabezpieczyć przed korozją. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 13th, 2019
Rozstaw między osiami tych przewodów powinien wynosić 2 m. Dla budynków mieszkalnych wykonuje się jedno połączenie domowe, natomiast dla budynków dużych, jak również dla budynków wysokich należy przewidywać dwa połączenia. Dla budynków publicznych i -przemysłowych projektuje się dwa i więcej połączeń Przy projektowaniu dwóch połączeń do obliczeń przyjmuje się tylko jedno z założeniem, że drugie połączenie może być uszkodzone i wyłączone. Przy liczbie połączeń większej niż dwa do obliczenia przyjmuje się wszystkie połączenia prócz jednego. Każde połączenie domowe powinno być zaopatrzone w zasuwę umieszczoną przy ulicznym przewodzie wodociągowym. Read the rest of this entry »
Comments Off